Rola Węgrów w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Pawlicki o filmie "Węgrzy w Warszawie"
- Z tą tematyką zetknąłem się wiele lat temu w czasie studiów. Okazało się, że moi dwaj profesorowie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nagrałem rozmowę z nimi. Dopiero zetknięcie się z Marią Zimą spowodowało, że realnie przystąpiłem do pracy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
2021-08-03, 14:47
Węgrzy pomagali powstańcom m.in. w rejonie Puszczy Kampinoskiej. W Polsce byli jako armia okupacyjna. O inspiracji tym tematem w audycji "Towarzystwo Niepokornych" mówił Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa
- Z tą tematyką zetknąłem się wiele lat temu w czasie studiów. Okazało się, że moi dwaj profesorowie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nagrałem rozmowę z nimi. Przez wiele lat miałem zamiar ten temat zrealizować, ale odkładałem go i dopiero zetkniecie się z Marią Zimą, która w 2015 napisała fundamentalną książkę pt. "Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego", spowodowało, że realnie przystąpiłem do pracy nad filmem - opowiedział Tadeusz Pawlicki.
Posłuchaj
Węgrzy zostali wplątani w wojnę na wschodzie i przez błyskawiczną ofensywę sowiecką zmuszeni byli się cofać. II Korpusowi Rezerwowemu Niemcy skierowali pod Warszawę.
- Powstanie Warszawskie. Dramatyczne karty z historii Polskiego Radia
- Powstanie Warszawskie Golgotą polskiej inteligencji?
- Jeżeli mówimy o tym, jaka ilość Węgrów znalazła się w Warszawie w połowie sierpnia, to musimy porównać to z ilością Niemców, którzy tłumili Powstanie Warszawskie. Otóż 20 sierpnia, czyli w momencie ataku na Stare Miasto siły niemieckie liczyły 25 tys. żołnierzy, natomiast Węgrów było ponad 30 tys., ale rozsypanych w różnych miejscach wokół stolicy - opowiedział reżyser.
Narratorem filmu jest Istvan Elek, który uczestniczył w negocjacjach i pomocy, jakiej Węgrzy udzielali warszawskim powstańcom.
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynęły dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
***
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość PR24: Tadeusz Pawlicki (reżyser)
Data emisji: 26.07.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
Polecane
REKLAMA